Мій Леонтович

Мій Леонтович

Пам'яті тих, кого табірним пилом розвіяв вітер.

 

Зараз зима 2005 року, і події, про які піде мова, вже давно стали історією. Історичними персонажами стали люди, які страждали, раділи, веселилися, живучи на цій землі, у цьому місті.

Більшість імен цих людей забуті нами. Одних забули свідомо, інших і згадувати не має бажання, але забути не вдається. Коли я зараз чую розмови про те, що ми стали згадувати забуті імена і давати їм належну оцінку, то думаю, що це не зовсім так. По справжньому значущих людей у нашій історії забути неможливо. Вони живуть і існують у ній незалежно від нашого бажання. Просто в останні роки ми стали знаходити себе.

Отже, мова піде про Миколу Павловича Леонтовича, про дворянина, Міського Голову, градоначальника, надвірного радника, засновника Миколаївського Акваріуму. Сьогодні це ім'я стало відомо. І навіть на плакаті «Видатні миколаївці» є його портрет. Чотири роки на площі перед зоопарком стоїть йому пам'ятник. Але років 15-20 раніше запитай кого-небудь у місті Миколаєві, хто такий Леонтович, навряд чи можна було почути зрозумілу відповідь. Забули. Свідомо забули.

Не знаю, як і чому, але моє життя дивним чином пов'язане з Миколою Павловичем. У 1965 - 1966 роках я був юннатом зоопарку, навчався в 5-6 класах і ходив у п'ятнадцяту школу. У той час для мене вже не стояло питання «ким бути?». Я дуже любив звірів і птахів, біологію і в 6 років сказав, що буду «зоологіком». Природним було для мене піти в зоопарк і записатися в гурток юннатів. Там нам розповідали про тварин, про дивовижну колекцію акваріумних риб в старовинному будинку. І потрібно сказати, що в цей час я листувався з журналом «Юний натураліст». Був там «Клуб чомучок». І ось, як позаштатний кореспондент журналу, я отримав завдання написати про Миколаївський зоопарк і його історію. Це я і зробив. Я вже знав тоді, що зоопарк був заснований у 1901 році, що заснував його Леонтович. Але як звали його у зоопарку мені тоді ніхто сказати не зміг. Каюсь, грішний. Я вигадав дві літери після прізвища - ініціали М.П.

Минуло багато років, і як же я був здивований, коли дізнався, що Леонтовича звали Микола Павлович. Як я міг вгадати саме ці дві букви - не знаю. Містика. Прийшовши на роботу до зоопарку і працюючи екскурсоводом, мені дуже хотілося дізнатися, хто ж такий Леонтович, і я почав збирати інформацію. За радянських часів це виявилося зовсім не простою справою.

 

 

Виявляється, Леонтович був репресований, до того ж був Міським Головою. Казали, що він брав участь у білогвардійській змові і українському буржуазному русі. У той час цього було досить, щоб про Леонтовича багато не розмислювали. Випадково через краєзнавців я дізнався, що живий його син Олександр і що він торгує акваріумними рибками на Центральному ринку. Я його знайшов. Хотів дізнатися про батька. «Ви Леонтович?» - запитав я. «Так», - відповів худий, літній чоловік невисокого зросту. «Не могли б Ви мені розповісти про батька?». «Нічого я Вам розповідати не буду. Все, що потрібно, я вже давно розповів», - грубо відповів він мені. Набагато пізніше я дізнався, що старший син Леонтовича Олександр Миколайович все життя був «під ковпаком» у КДБ, пройшов табори і психлікарні. І природною реакцією для нього була відмова розмовляти з незнайомим юнаком. Потім я був у нього вдома. Він був уже дуже хворий і не ходив. Я познайомився з його дочкою Валентиною Олександрівною, завдяки якій я дізнався багато цікавого з життя її діда і його сім'ї.

Фото: Будинок М. П. Леонтовича, в якому був Акваріум. Фото 1928 року О. Леонтовича.

У 1984 році зовсім випадково я дізнався, що на одному сходовому майданчику з заступником директора нашого зоопарку Тетяною Дем'янівною Грушенко живе дехто на ім’я Євген Миколайович Петриченко, і що начебто це другий син Леонтовича. Потрібно сказати, що до цього моменту у мене не було жодної фотографії Леонтовича. Я не знав, як він виглядав. Самі розумієте, як це було важливо і цікаво. Увечері я був у нього вдома. Ми довго розмовляли. Євген розповідав про батька те, що пам'ятав. А я з жадібністю дивився на портрет Леонтовича в позолоченій рамі, що висів над диваном. У кінці розмови я попросив дозволу сфотографувати портрет. «Я бачу, що Вам це потрібно», - з цими словами він встав на диван, зняв зі стіни портрет і простягнув його мені. Це був воістину царський подарунок. «А може ще щось є?» - запитав я. І він сказав, що зовсім недавно у нього ще був металевий піднос, на якому було щось написано. Але він не потрібен був йому в будинку, і буквально тиждень тому він, виносячи сміття, виніс піднос до контейнера. Наскільки велика була моя радість від подарованого портрету, настільки сильне розчарування від втрати підносу. Незабаром Євген трагічно загинув і загинуло у вогні все, що було в його квартирі. Історія з підносом має чудове продовження. Минуло двадцять років. І всі ці 20 років я пам'ятав про піднос. Я знав, що він десь у місті. І ось влітку 2004 року мені зателефонували з магазину «Крамниця стародавностей»: «Володимир Миколайович, негайно приїжджайте до нас в магазин. Це дуже важливо». Приїхавши в магазин, я був приголомшений. У руках у господаря магазину Анатолія Васильовича Крутикова був той самий піднос з дивовижним написом: «Вельмишановному Миколаївському Міському Голові та найдобрішому Начальнику Миколі Павловичу Леонтовичу сердечне вітання з обранням на пост Міського Голови від щиро зраділих службовців Миколаївської Міської Управи. 8 квітня 1909 р.». Для мене не мала значення цифра, яку оголосив Крутиков. Не вагаючись, я купив піднос.

У 1989 році я написав листа до обласного управління КДБ у м. Миколаєві, тому що вже знав, що М.П. Леонтович у 1937 році був репресований. Через місяць прийшла відповідь про те, що справа Леонтовича зберігається в архіві КДБ. Від останньої фрази офіційної відповіді КДБ брав острах. Там було написано, що зі справою може ознайомитися тільки особисто сам репресований або його кровні родичі. Через деякий час я повторив своє прохання. Мені повідомили, що справа перебуває на розгляді в Києві. І, нарешті, у 1997 році я отримав можливість ознайомитися зі справою Миколи Павловича. З величезним хвилюванням я йшов в Архів, як ніби-то мені треба було зустрітися з самим Леонтовичем. Я дуже боявся, що «здали» Леонтовича співробітники зоопарку. Це було б жахливо. Протягом довгого часу я гортав пожовклі сторінки: протоколи обшуків, «свідчення», протоколи допитів. Ні, зоопарківці до арешту Леонтовича не мали ніякого відношення. У 1937році Леонтович вже працював на споруджуваній ТЕЦ касиром. І ось одного разу, коли за зарплатою прийшли робітники, а грошей у касі не було, Микола Павлович мав необережність сказати одну фразу: «Стійте або не стійте, все одно грошей не буде. Грошей не вистачає у Радянської влади, працюйте або не працюйте, все одно грошей немає». Це почув співробітник ТЕЦ. Зараз я вперше наведу його ім'я. Раніше цього ніколи не робив. Лигун Йосип Хаймович. Він вважав своїм обов'язком повідомити про почуте в НКВД. Це був тільки привід для арешту. Забрали Миколу Павловича 28 липня 1937 року. Скрізь у справі червоним олівцем підкреслено: колишній дворянин, колишній Міський Голова. Трійка винесла вирок: 10 років без права листування.

За сімейними переказами Леонтович помер у 1940 році в Тамбовській в'язниці. У 2000 році я написав листа в ФСБ міста Тамбова і отримав відповідь, що Управління ФСБ відомостями про долю Миколи Павловича Леонтовича не має. Звідки ж тоді в свідоцтві про смерть, виданому миколаївським міським ЗАГСом у 1957 році з'явилася дата смерті 28 січня 1940 року? Я пішов у ЗАГС. Там знайшли потрібну мені запис, в якій значилося, що М.П. Леонтович помер від кардіосклерозу серця у себе вдома в Миколаєві на вулиці Карла Маркса, 19. Бачачи моє здивування, архівна працівниця запитала: «Щось тут не так?» Я пояснив, що він помер у в'язниці десь в 40-му році. Виявляється, вже після реабілітації в 1957 році ЗАГС отримував єдині реєстри померлих ув'язнених на 20-30 чоловік з єдиною датою смерті. Коли і де помер Леонтович, ми не знаємо. Хоча може бути...

Наближалося 100-річчя зоопарку. Ми готувалися до цієї дати. Підготувати потрібно було і Музей зоопарку. Протягом декількох років я вже був знайомий з Валентиною Олександрівною Поповою-Леонтович. Багато цінних і важливих документів передала вона музею: фотографії, особисті речі. І ось одного разу Валентина Олександрівна зі своєю дочкою, розмовляючи зі мною в музеї, з жалем сказала, що не збереглися ноти, адже дід ще й музику писав. І тут дочка згадала про стару валізу, яка зберігалася десь на антресолях, і що в ній на дні в підкладці лежать якісь ноти. «Навряд чи, не може бути», - сказала Валентина Олександрівна. Вони прийшли додому, знайшли цю стару валізу. І дійсно на її дні виявили ноти.

Романс Миколи Леонтовича «Що якщо б я сказав...?», надрукований в Санкт-Петербурзі в 1896 році. Мав рацію класик - рукописи не горять. Воістину чудове набуття. На ювілейному вечорі, присвяченому 100-річчю зоопарку, більш ніж через 100 років після написання лунала музика М.П. Леонтовича. У цей момент він був у залі разом з нами.

Восени 1999 року на художній виставці в Києво-Могилянській Академії якось зайшла у мене розмова з відомим миколаївським скульптором Юрієм Макушиним про Леонтовича і про те, чи зміг би він зробити пам'ятну дошку, присвячену засновникові, на фасаді зоопарку. Так, звичайно, але де взяти кошти? Розмова так би й залишилася розмовою, якби не щасливий випадок, якщо хочете, чудо. На початку 2001 року в зоопарку висадився десант банкірів, точніше співробітників банку «Аваль» на чолі з директором Миколаївського філіалу Сергієм Васильовичем Прудким. У них було бажання що-небудь зробити для зоопарку до 100-річного ювілею. Була ідея виділити частину коштів для завершення будівництва літніх вольєрів для великих кішок. Однак це зобов'язання взяв на себе міськвиконком і голова оргкомітету з підготовки зоопарку до 100-річного ювілею міський голова Володимир Дмитрович Чайка.

З великим інтересом Сергій Прудкий вислухав мою розповідь про Леонтовича і про бажання відкрити меморіальну дошку. Сергій Васильович і його колеги прийняли рішення про фінансування за особисті кошти виготовлення і установку пам'ятника Леонтовичу. Робота над пам'ятником була доручена сім'ї Макушиних. Інна Вікторівна ліпила модель, Юрій Андрійович і Віктор рубали граніт. Архітектори Попови Ольга і Вадим розробили архітектурний проект.

9 вересня 2001 року за великого скупчення городян пам'ятник було урочисто відкрито та освячено Владикою Питиримом.

Що ж мені відомо про Леонтовича? На жаль, не так багато, як хотілося б. І моя розповідь не претендує на серйозне дослідження життя цієї людини. Я думаю, що в майбутньому краєзнавці серйозно займуться цим ім'ям.

Микола Павлович Леонтович народився в Єлисаветграді (Кіровоград) 20 грудня 1876 року в дворянській родині мирового судді Павла Парменовича Леонтовича і його дружини Марії Миколаївни. Сім'я була заможна, мала десятки тисяч десятин землі в Єлисаветградській і Херсонській губерніях. Марія Миколаївна була чудовою музиканткою. У кінці 90-х років 19 століття М. Леонтович навчається в Санкт-Петербурзі в Імператорському Вищому юридичному училищі, потім продовжує навчання в Одеському університеті, як він сам пише, «здобуває освіту природничника». У 1900 році для молодого 24-річного юриста в самому центрі міста Миколаєва на вулиці Адміральській сім'я купує великий, розкішний особняк. І М. Леонтович з головою занурюється в міські справи і проблеми. Поступає на роботу в міську управу. У 28 років він обирається гласним міської Думи. Через два роки його обирають заступаючим місце Міського Голови (по-нашому, перший заступник мера).

Міським Головою в той період служив Іван Якимович Баптизманський, і посада у нього була не з легких. Миколаїв був верф'ю, найважливішим стратегічним об'єктом країни, і власність його належала різним військовим відомствам, що ускладнювало діяльність міського самоврядування і призводило до численних чвар і конфліктів. «Миколаївська газета» від 26 лютого 1908 року повідомила, що за 3 дні до виходу номеру Баптизманський подав у відставку «У зв'язку з непорозуміннями, що виникли між міським управлінням та податковою адміністрацією міста». Виконуючим обов'язки Міського Голови автоматично стає Микола Павлович Леонтович.

Рік з невеликим, перебуваючи в статусі «в.о.», Леонтович зумів зарекомендувати себе як мудрий політик і діяльний господарник. 8 квітня 1909 року міська Дума (в якій, треба сказати, згоди було не більше, ніж в нинішній міськраді) більшістю голосів обрала його Міським Головою на чергове чотириріччя. Після закінчення цього терміну Микола Павлович був переобраний на наступний і залишався Міським Головою аж до фатального 17-го року. Постійність на ті часи дивовижна, якщо врахувати, що подібну рідкісну довіру гласних заслужив зовсім ще молодий чоловік, до того ж «не з місцевих». І це ще раз характеризує масштабність особистості Леонтовича.

Фото: Леонтович в колі сім'ї, фото 1913-1914 рр.Леонтович в кругу семьи, фото 1913-1914гг.

Десять без малого років - величезний пласт в його житті - і особистій, і громадській. У цей період в Миколаєві відкрилися два музеї, перший кінотеатр, перша психіатрична лікарня, був пущений перший трамвай. Під особистим керівництвом Міського Голови була завершена прокладка водопроводу і каналізації, зроблена «зливова каналізація» - всім цим ми користуємося дотепер, на жаль, без особливих реконструкцій. Крім того, міська електростанція розширилася з 127 вольт на 220, були вимощені вулиці центру Миколаєва, відкрилася перша набережна... На особисті кошти Леонтовича була споруджена дзвіниця Касперівської церкви. Оскільки Леонтович у 1917 році був призначений градоначальником Тимчасовим урядом, у його обов'язки входив розпуск поліції і створення міліції міста Миколаєва. Цей список можна продовжувати ще довго, але, безумовно, одним з основних досягнень Миколи Леонтовича стало створення в місті акваріуму і зоопарку. Захоплення екзотичними рибами, плазунами і птахами швидко переросло масштаби милого домашнього хобі, і 26 квітня 1901 року молодий юрист відкрив двері свого будинку для всіх бажаючих - ця дата і вважається днем ??народження Миколаївського зоопарку.

Фото: Олена Петриченко з сином Олександром

Його колекція вже на той час була досить солідною і відрізнялася аж ніяк не дилетантським, а серйозним науковим підходом до свого формування. Авторитетні європейські журнали з захопленням розповіли про акваріум у досі нікому невідомому Миколаєві, публікували наукові статті Леонтовича...

Не міг далекоглядний Микола Павлович не здогадуватися в 1917 році, які перспективи чекають його сім'ю в країні Жовтня, що переміг, але, думаю, саме зоопарк - головна справа всього його життя - не відпустив від себе Леонтовича куди-небудь у рятівну Європу. А може бути, наївно сподівався вже колишній Міський Голова, що якраз сім'я-то і залишиться в безпеці - адже в неї на той час вросли чіпкі робітничо-селянські корені...

На те воно й особисте життя, щоб ніхто ніколи не смів його препарувати. Навіть допитливі нащадки. Промовчимо тому про фамільні таємниці і легенди сім'ї Леонтовича, торкнемося лише фактів його біографії - вони, втім, теж не надто зрозумілі.

Микола Павлович був дуже життєлюбною і доброю людиною. Він любив жінок, любив дітей і тварин. Про першу його любов, дружину і друга Ольгу Дмитрівну Кудрявцеву відомо мало. Це була явно жінка його кола, і саме їй присвячено той єдиний, випадково вцілілий романс Леонтовича «Що якщо б я сказав...?» Судячи з усього, шлюб їх тривав недовго, можливо, тому, що він був бездітним. А Леонтович мріяв про спадкоємця. Йому було близько 35-и, коли в будинку з'явилася нова прислуга - молода, здорова дівчина з села Олена Петриченко... У квітні 1912 року народився їх син Саша. Приблизно тоді ж Ольга Дмитрівна пішла від чоловіка - чи то в монастир, чи то просто з головою в релігію. Вони з Леонтовичем залишилися друзями до кінця життя. Онука Валентина Олександрівна Попова-Леонтович згадує добру, інтелігентну бабусю, яка часто бувала у них у будинку. Її любили, хоча і посміювалися тихенько з усією пролетарською нещадністю.

Микола Павлович з радістю визнав первістка. Олена тепер жила в будинку на правах дружини, хоча закон і не допускав офіційного шлюбу дворянина з простолюдинкою. Просторий будинок Леонтовича поступово наповнювався численною сільською ріднею Олени. А вона... Олена все більше замикалася в собі, особливо після того, як до них переїхала жити її рідна сестра Дуся, зовсім молоденька, але дуже спритна дівчина...

Саша був ще маленьким, коли його мама трагічно пішла з життя, наклавши на себе руки. Чому так сталося? Ось це і є та сама недоторканна сімейна таємниця. Що далі? Леонтович довго і болісно переживав смерть Олени. Але час - дійсно найкращий лікар. Пам'ятаєте дитячу казку: «Довго цар був невтішний, але як бути - і він був грішний...» Пройшли роки, і третьою, останньою дружиною Миколи Павловича стала та сама Євдокія. Різниця у віці понад двадцять років на заваді не стала, в 1923 році, коли станові умовності залишилися в далекому минулому, вони зареєстрували свій шлюб, а в 1929-му народився Женя, молодший син Леонтовича. Але і цей нерівний шлюб не став ні щасливим, ні рятівним. Трагічна розв'язка яскравої і цікавої долі наближалася.

У перший раз Леонтовича заарештували ще в 18-му році. Якогось конкретного звинувачення тоді навіть не пред'являли. Дворянин, колишній Міський Голова, надвірний радник - цього, чи що, недостатньо? Дуже дивно, що всього через півроку його випустили і особливо не чіпали цілих 19 років! Кажуть, що на захист першого директора Миколаївського зоопарку встав особисто нарком Луначарський. А ще розповідають дивовижну історію: нібито тоді із зоопарку втік величезний крокодил і пішов гуляти по Соборній вулиці. Хотіли, було, чудовисько пристрелити, але дізнався про це Леонтович, пообіцяв повернути його в клітку без жертв і кровопролиття. Прямо з в'язниці привезли директора до крокодила. І вони вдвох пішли в зоопарк, квартал за кварталом: попереду Леонтович, за ним - крокодил... Казка, швидше за все, але гарна.

Так чи інакше, але Микола Павлович повернувся з в'язниці в директорське крісло. Багато і плідно працював, збільшував колекцію тварин, упорядковував територію зоосаду. Вони з сім'єю продовжували жити все в тому ж будинку, хоча і в дещо ущільнених умовах. Звичні до праці «Петриченко» склали основний штат працівників зоосаду, допомагали їм, чим могли, і сини директора. Старший, Олександр, рано захопився фотографією. Завдяки йому в сімейних альбомах збереглися милі аматорські знімки зоосадовських буднів. Плюс ще кілька сімейних портретів і нечисленні особисті речі - ось, мабуть, і все, що вціліло. Решту родичі спішно знищували в два заходи - у 35-му, коли несподівано заарештували Олександра, і в 37-му, коли знову забрали Миколу Павловича.

Хмари над сім'єю пішли згущуватися вже з початку 1934 року. У березні Миколу Павловича знизили з директорів в наукові співробітники, а потім і зовсім звільнили, запропонувавши за 24 години звільнити займану житлоплощу. Наказ підписав новий директор зоосаду, справжній, партійний, І.А. Распопов. Він раніше служив завідувачем пайовим відділенням Робкоопу з видачі продуктових і хлібних карток. Пильний керівник завзято взявся за ввірений йому об'єкт і насамперед зробив на ньому зачистки від сумнівних особистостей типу колишнього Міського Голови. Леонтович влаштувався працювати касиром ТЕЦ, що тоді будувалася, сім'я поспішно переїхала в маленький будиночок все на тій же Адміральській, навпроти кірхи. За злою іронією долі, майже через 60 років, у тісній квартирці п'ятиповерхівки, яка буде стояти на місці того самого будиночка, закінчить своє життя старший син Леонтовича Олександр.

А тоді, у 35-му, Олександр отримав п'ять років за абсолютно безглуздим звинуваченням. Толком навіть не зрозумієш: чи то в шпигунстві Сашу звинуватили, то чи в антирадянській змові... Попередньо його звільнили з роботи з більш конкретним формулюванням «як чужорідний елемент». Безглузде звинувачення розвалювалося, але воно було лише приводом для арешту. Причина - ось вона, з натиском підкреслена олівцем слідчого мало не на кожній сторінці справи: «син колишнього Міського Голови». Син за батька - перший відповідач - це ж справа відома...

Через два роки не менш абсурдне, не підтверджене нічим, крім словесних показань єдиного «свідка», звинувачення було пред'явлено і самому «колишньому голові». Тут звалені в купу всі мислимі гріхи перед радянською владою: і антирадянська пропаганда, і контрреволюційна офіцерська змова, та інше, та інше.

На фотографії в «справі» 60-річний Микола Павлович постає глибоким стариком. У ньому не впізнати недавнього життєлюба, що пише здоров'ям і енергією. Скільки страшних ударів долі за короткий час: його позбавили зоопарку - сенсу всього життя, будинку, роботи, сина... останній удар повинен був, за ідеєю, добити поверженого вже старого. Після арешту від нього, за тодішньою модою, відреклися рідні та близькі. Леонтович отримав 10 років в'язниці. Але він, як це не дивно, продовжував боротися до останнього. Наївно, марно, як тільки міг. Він писав скарги, в яких вимагав, просив, скаржився: «Я старий дід (мені 73 роки) і не визнаю абсолютно за собою провини. Прошу розглянути рішення трійки, настільки суворе, а мене, старого, звільнити».

Зверніть увагу - ця, наприклад, скарга написана в 39 році, коли Леонтовичу було 63 роки (!). З цього і по іншим документам дуже схоже, що, великий дипломат від природи, він зумів зачарувати навіть тюремного лікаря, і той не просто... приписав йому зайві 10 років, а й наполягав у своїх медичних «резюме»: «Леонтович не може утримуватися під вартою з огляду на його старечу дряхлість і неміч». Як не дивно, ця тактика через час, можливо, дала-таки свій результат, але про це трохи пізніше.

А тоді ж у 39-му доля подарувала Олександру останню, повну трагізму зустріч з батьком. Він повертався додому, відбувши вже свій термін, і не знав, звичайно, що в цей же самий час у такому ж поїзді їде Микола Павлович - з Миколаївської в'язниці в Харківську. На Харківському вокзалі ешелони зустрілися і з вікон «столипінських» вагонів син і батько побачили один одного. В останній раз. Придумати таке неможливо...

У свідоцтві про смерть М.П. Леонтовича, виданому його синові Олександру, значиться, що Микола Павлович помер 28 січня 40 року від кардіосклерозу серця.

Достеменно відомо одне: і в 1940-му, і навіть через рік Леонтович-старший... був живий. Підтвердження тому Постанова прокурора міста Києва від 20 липня 1940 року про відмову на скаргу подану Леонтовичем про незаконне засудження. Скарги мертвих не розглядаються. Перед самою війною до його дружини Євдокії приїхав дехто Дроздов, теж політичний в'язень, зі звісткою: Микола Павлович на свободі, він знаходиться в маленькому селі під Харковом. Він дуже хворий, у нього цинга. Євдокія їхати забирати чоловіка категорично не захотіла. Незабаром почалася війна, і в її плутанині сліди Леонтовича загубилися вже назавжди...

Яскрава, потужна, дуже цікава особистість - Миколі Леонтовичу судилося народитися на зламі століть і проявити себе на крутому віражі історії. Розпеченим залізом плебейської ненависті випалені білі плями в його біографії. Їх ми з вами просто зобов'язані відновити. Поки не пізно.

Є в Миколаєві люди, які особисто знали Миколу Павловича і пам'ятають його до сих пір. Анфіса Венедиктівна Пивоварова була племінницею двом останнім дружинам Леонтовича, жила у нього в будинку, працювала в зоопарку. Її спогади безцінні для історика - де ви, краєзнавці? Валентина Олександрівна Попова-Леонтович була занадто маленькою дівчинкою, щоб запам'ятати останні дні діда в його власному будинку. Але саме вона, прямий нащадок Миколи Павловича, залишається, по суті, єдиним хранителем сімейних спогадів, легенд, нечисленних особистих речей. Дочка Валентини Олександрівни і двоє її онуків - останні з роду Леонтовича.

Більше 20 років у мене пішло на вивчення життя М.П. Леонтовича. По крихтах в архівах, у городян і краєзнавців, родичів я збирав про нього відомості. Розповідав людям все, що знаю про Леонтовича, по телебаченню і в газетах. Долею Леонтовича зацікавився миколаївський драматург заслужений артист Грузії Микола Олексійович Троянов. Його буквально потрясла історія зустрічі батька і сина на пероні Харківського вокзалу. Рік пішов на роботу над п'єсою. У ній практично все правда. Звичайно, змінені деякі імена, вигадані персонажі, театрально переломлюється час. Ми стаємо свідками великої драми людських доль в ступі часу. Ми бачимо Леонтовича - людину, життєлюба і гуманіста. П'єса була урочисто представлена ??міській громадськості в бібліотеці ім. Кропивницького. Можливо, вона коли-небудь побачить світло рампи.

Автор: В. М. Топчий