Музей Миколаївського зоопарку

 

Музей Миколаївського зоопарку

 

Ідея створення музеїв при різних організаціях не нова. Існують музеї заводів, шкіл, театрів. У будь-якій організації, яка існує досить довго, складаються певні традиції.

Сьогоднішні буденні події поступово стають історією. Минають роки, і окремі історії і долі людей складаються в історію підприємства. Людська пам'ять досить коротка. Та якщо ті чи інші події не будуть зафіксовані, вони дуже скоро можуть бути забуті, тим самим переривається зв'язок часів.

Нашому зоопарку 100 років. П'ять поколінь фахівців віддали і віддають свої знання, сили і працю улюбленій справі. Тисячі і тисячі тварин пройшли через його колекцію. Різні події відбувалися тут. І ось для того, щоб зберегти пам'ять про минуле, і донести її до тих, хто прийде після нас, і народилася ідея створення музею зоопарку. Перша експозиція музею була створена в 1988 році. Розташовувалася вона в великій кімнаті першого поверху побутового корпусу. Але, природно, до відкриття експозиції була проведена велика робота. У багатьох відділах зоопарку знаходилися реліквії, що дивом збереглися. Збиралися колекції яєць, черепів. І ось коли накопичилася "критична маса", відбулося народження музею.

Цікава історія деяких наших експонатів. У вітрині, присвяченій засновнику зоопарку М.П. Леонтовичу, можна побачити альбом з фотографіями, що виконані його старшим сином Олександром у середині і наприкінці 20-х років XX століття. Зберігався він у науково-просвітницькому відділі. З акватераріуму надійшли дві розфарбовані гіпсові скульптури дівчат, що вудять рибу. Виготовлені вони в кінці XIX століття в Німеччині. Колись біля ніг цих фігур були скляні ємності, в яких плавали рибки. Ці скульптури ще пам'ятають М.П. Леонтовича. Йому ж належали і багатогранні акваріуми на ажурних чавунних підставках каслинського лиття. В експозиції музею можна побачити стулки гігантських раковин тридакн. Колись у будинку засновника зоопарку їх використовували в якості умивальників.

Центральною частиною експозиції музею є справжній портрет Миколи Павловича Леонтовича. Ця велика фотографія була зроблена в 90-х роках XIX століття в його рідному місті Єлисаветграді (Кіровоград) у фотомайстерні Харлапу. Цей портрет у розкішній золоченій рамі був подарований зоопарку молодшим сином Леонтовича Євгеном Миколайовичем Петриченко.

Одне з найостанніших історичних надходжень - дерев'яний годинник - "зозуля" кінця XIX століття - подарувала музею онука засновника зоопарку Валентина Олександрівна Попова-Леонтович. Нею також були подаровані ноти романсу, автором якого є її дід, і багато справжніх історичних фотографій.

У наступній вітрині можна познайомитися з документами та особистими речами Нічикова Федора Григоровича - директора зоопарку періоду 1935-1967 рр. і його дружини зоотехніка Людмили Юхимівни.

Під час ревізії в архіві зоопарку були виявлені унікальні експонати - бланки справжніх вхідних квитків періоду фашистської окупації 1941-1944 рр., а також книга відгуків відвідувачів з 1937 по 1952 роки. Ця книга зберігає враження людей про старий зоопарк.

Невелика вітрина музею присвячена ветеранам зоопарку. У ній представлені їх фотографії, почесні грамоти, подаровані зоопарку в дні різних ювілеїв. Ми вважаємо дуже важливим зберегти імена та обличчя людей, які віддали роки життя зоопарку.

У центрі залу музею стоїть макет нового зоопарку, виготовлений кооперативом "Аудіо-бук" у 1989 р., автори С.Ю. Куркін, В.Г. Лебедєв, С.Першин.

Великий інтерес у відвідувачів музею викликає збірка так званих "мокрих" препаратів. Перші з них були зроблені ще в довоєнний час. В одній зі скляних банок у розчині формаліну зберігається чорноморська риба "морський півень". Колись він жив в акваріумі у Леонтовича. У музеї є фотографія цієї риби, зроблена в кінці 20-х років XX століття. У 50-ті роки китобої "Радянської України" зоопарку подарували зародок кита фінвала. У ці ж роки був виготовлений препарат новонароджених ведмежат бурого і білого. Ці три скляні банки стояли в одному із залів старого Акваріума.

У 80-90 рр. були створені інші "мокрі" препарати. Це новонароджені тварини різних видів, гельмінти, деякі органи різних тварин.

Велику частину експозиції музею становить колекція черепів тварин від крихітної ласки до індійського слона. Багато черепів належить рідкісним видам тварин. У зібранні представлені черепи дріла, гелади, димчастого леопарда, кущового собаки, кабарги, тапіра, бегемота. Краніологічна колекція представляє собою не тільки освітню, але і наукову цінність. Кілька років тому до нас звернулися колеги з Асканії-Нова з питанням, чи не збереглася у нас будь-яка матеріальна частина від жеребця коня Пржевальського на прізвисько Гордий, який помер у 1989 році у віці 21 року. У нас зберігається череп цього коня - онука Орлиці-III - останнього коня Пржевальського, відловленого в природі. Зуб Гордого був відправлений до Англії для складання еталонної генетичної карти даного виду. Практично всі черепа в музеї, за винятком черепа калана, належать тваринам, які жили в зоопарку. І в такому вигляді вони продовжують служити природничо-науковій просвіті.

В одній з вітрин музею виставлена ??колекція путівників по зоопарках світу. Ми маємо путівники 20-30-х років по Ленінградському, Московському, Ростовському-на-Дону та іншим зоопаркам.

Ми також збираємо фотографії, документи, їх ксерокопії з історії нашого зоопарку. Для того щоб знайти їх, доводилося працювати в Держархіві, шукати в колекції краєзнавців, у родичів засновника, співробітників зоопарку.

Найважливішою частиною музейної роботи є не тільки збір матеріалів, а й їх систематизація і опис. Цікавий документ або експонат може повністю втратити свою цінність, якщо не буде відомо, кому він належав або що зображено на фотографії. Тому ми ведемо суворий облік експонатів і їх опис.

Музей, в якому немає відвідувачів, - мертвий музей. Природно, нам дуже приємно, коли в наш музей приходять люди. У ньому зберігається книга відгуків гостей зоопарку. Для того, щоб ознайомитися з колекцією музею, приходять школяри, студенти, юннати. Беручи на роботу нового фахівця, його зазвичай знайомлять з історією зоопарку в музеї. Після такої екскурсії у людини складається уявлення про організацію, де йому належить працювати, і про її традиції.

У даний час наш музей є єдиним природничо-науковим музеєм міста, і зрозумілий той інтерес, який він викликає у людей.

На жаль, музей зоопарку існує на громадських засадах. У штаті зоопарку немає ні таксідерміста, ні доглядача. Та й саме приміщення не зовсім пристосоване для експозиції. У нас є плани в майбутньому створити експозицію музею у великому просторому залі з сучасним обладнанням і штатом фахівців. Наявність музею в зоопарку дозволяє багато в чому урізноманітнити науково-освітню роботу з відвідувачами. Практично кожен зоопарк може створити свій музей, тим самим, зберігаючи свою історію і продовжуючи життя тварин в новій якості.

Автор статті: заслужений працівник культури України, директор Миколаївського зоопарку Топчий В.М.

Для просмотра фото перейдите по ссылке Музей Николаевского зоопарка