Міжнародний день біосферних заповідників

Міжнародний день біосферних заповідників
У 2021році ЮНЕСКО проголосила 3 листопада Міжнародним днем біосферних заповідників . Цей день спрямований на підвищення обізнаності про важливість біосферних заповідників, які є ключовими природоохоронними територіями для збереження біорізноманіття, сталого розвитку та дослідження екосистем.
Біосферні заповідники України — природоохоронні, науково-дослідні установи міжнародного значення, що створюються з метою збереження в природному стані найтиповіших природних комплексів біосфери, здійснення фонового екологічного моніторингу, вивчення навколишнього природного середовища, його змін під дією антропогенних факторів.
В Україні розташовано 5 біосферних заповідників.
Зараз більшість із них зазнають значного негативного впливу через російську агресію. Унікальні території цих заповідників, деякі з яких не мають аналогів у світі, знаходяться під загрозою.
Два біосферних заповідника - «Асканія-Нова» та Чорноморський біосферний заповідник – з перших днів повномасштабного вторгнення і дотепер знаходяться в окупації.
Унікальні території Чорноморського заповідника, частина якого знаходиться в нашій області, страждають від бойових дій, вибухів, пожеж. Шкоди завдають переміщення військової техніки, забруднення повітря, а також забруднення акваторії, спричинене як перебуванням військових на території, так і наслідками наймасштабнішого теракту XXI століття — підриву дамби Каховської ГЕС. Під загрозою опинились унікальні місця гніздування рідкісних птахів, не менш унікальні рослинні угруповання. Катастрофічного впливу та руйнувань зазнали адмінбудівлі Чорноморського біосферного заповідника в Голій Пристані. Знищено все те, над чим працювали науковці, екоосвітяни, таксидермісти, зокрема й неоціненну експозицію еколого-освітнього центру. Втрачено бібліотеку наукової та науково-популярної літератури, фототеку, дидактичні матеріали.
Важким є і нинішнє становище «Асканії-Нова». Вже о 9-й ранку 24 лютого 2022 року автодорога до смт Чаплинки опинилась під контролем російських загарбників. Відтоді заповідник перебуває під тимчасовою російською окупацією, через що опинився у скрутному становищі. Понад рік, до березня 2023 року, попри російську окупацію, управління заповідником та виплата заробітної плати робітникам виконувалось з боку України, а більшість працівників продовжували жити в окупації, аби дбати про заповідник. Придбання корму для тварин та інші видатки фінансувались за рахунок пожертв й внесків. У березні 2023 року росіяни з колаборантами встановили в заповіднику окупаційну адміністрацію. За інформацією Віктора Шаповала, директора заповідника, російські окупанти вивозили звідти рідкісних тварин. Їхня подальша доля невідома. Частина тварин загинули через недогляд, відсутність кваліфікованого наукового супроводу і ветеринарного обслуговування. Значна частина заповідного степу — понад 2000 га, вигоріла внаслідок пожеж різної природи.
Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник — природоохоронна і дослідницька територія, найбільший заповідник України, був окупований російськими військовими з 24.02.2022 до 1.04.2022рр. Внаслідок окупації частково були зруйновані та понівечені офісні приміщення, знищено координаційний центр оперативного управління пожежами та надзвичайними ситуаціями. Викрадено автотранспортні засоби, комп’ютерну та офісну техніку, тепловізори, фотопастки, дозиметри, сейфи з документами, генератори, GPS-трекери, меблі, квадрокоптери, лабораторне приладдя, інструменти, засоби індивідуального захисту, спецодяг та особисті речі працівників. Розмір шкоди, завданої природним екосистемам, флорі та фауні Заповідника наразі повністю не оцінений. Найближчим часом планується проведення наукової експедиції із визначення збитків для заповідних екосистем. Знаходження російських військових в зоні відчуження, бойові дії, непрофесійне втручання в роботу українських спеціалістів становило загрозу планетарного масштабу.
Дунайський біосферний заповідник, територія якого знаходиться в дельті Дунаю, також зазнав значного негативного впливу через війну. Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну ця унікальна природна територія опинилася під загрозою через війну та пов'язане із нею збільшення судноплавного руху. Поглиблення гирла для проходу суден створює серйозні ризики для вразливої екосистеми Дунайського біосферного заповідника. По-друге, збільшення кількості вантажних суден у Кілійському та Старостамбульському гирлах може призвести до ерозії та руйнування берегів. Випадки неконтрольованого скиду баластних вод несуть загрозу забруднення території. Значною загрозою для тварин є фактор занепокоєння – вибухи, робота ППО, авіації призводить до того, що тварини, зокрема рідкісні птахи, покидають звичні місця гніздування.
Міжнародний день біосферних заповідників сьогодні є приводом поширити серед громадськості інформацію не тільки про важливість роботи цих установ, а й про їх сучасний стан і про те, що через війну страждають не тільки люди, страждає крихка вразлива природа…
 
 запов