Відділ еколого-просвітньої роботи

Робота відділу еколого-просвітньої роботи Миколаївського зоопарку

Однією з основних завдань сучасного зоопарку, поряд зі зберіганням в неволі популяцій рідкісних тварин, є екологічна просвіта та виховання широких мас населення, поширення біологічних знань. Цю важливу роботу і виконує відділ науки і освіти Миколаївського зоопарку.

Однією з основних форм просвітницької роботи на території зоопарку є проведення екскурсій. Найбільш затребуваною як і раніше залишається загальнооглядова екскурсія по Миколаївському зоопарку. Крім загальнооглядової екскурсії, на території зоопарку проводяться тематичні екскурсії на замовлення груп. Це екскурсії наступної тематики: «Світ птахів», «Світ акватераріуму», «Тварини в різні сезони року», «Домашні тварини та їх дикі предки». Особливою популярністю користується екскурсія в Музей історії Миколаївського зоопарку. Огляд музею знайомить відвідувачів з діяльністю зоопарку, його минулим і сьогоденням, розповідає про людей, відданих своїй роботі. Подібна екскурсія сприяє екологічній просвіті гостей зоопарку.

   При проведенні екскурсій необхідно враховувати вік відвідувачів, рівень їх біологічних знань, мету відвідування ними зоопарку. Текст екскурсії розрахований на широке коло любителів природи, він адаптований для легкого сприйняття його навіть відвідувачами, які не знайомі з основами біологічної науки. Екскурсія не повинна претендувати на повний і глибокий опис біології кожного виду тварин зоопарку. Необхідно включити в текст екскурсії цікаві факти з області біології, історичні, міфологічні відомості, дані про діяльність зоопарку, про конкретну тварину або сімейну групу. Багаторічний досвід проведення екскурсій показав, що такі яскраві цікаві відомості краще сприймаються відвідувачами, ніж сухі наукові дані.

 

    Традиційно екскурсія починається з розповіді про історію Миколаївського зоопарку, з демонстрації пам'ятника його засновнику - М.П. Леонтовичу. По можливості демонструється також Пам'ятний знак співдружності зоопарків світу, встановлений на площі ім. М. Леонтовича. Демонстрація супроводжується розповіддю про діяльність і завдання сучасного зоопарку.


 Екскурсія по зоопарку включає в себе не тільки розповідь про конкретних тварин, а й містить цікаві відомості про особливості роботи зоопарку. На території Миколаївського зоопарку є колекція цікавих рослин, і в ході екскурсії дендропарку також приділяється належна увага. Новою формою просвітньої роботи на території зоопарку є проведення «радіоекскурсій» - трансляції інформаційних повідомлень по системі гучного зв'язку, у ході яких відвідувачам повідомляються останні новини з життя годованців зоопарку, інформація про новоселів і новонароджених, розповіді про цікавих тварин і рослини, які можна побачити на території зоопарку. Ця ж інформація представлена також на стенді «Новини зоопарку» (на барвисто оформлений стенд, розташований біля входу в зоопарк, прикріплюються «роздруківки» з інформацією, яка регулярно оновлюється). 

 

У конференц-залі зоопарку проводяться тематичні «відеолекції» у ході проведення тематичних свят, а також «відеоекскурсії» - демонстрації відеофільму про Миколаївський зоопарк, які користуються великою популярністю.

Тварини лікують. У відділі науки і просвіти Миколаївського зоопарку міститься група приручених тварин, які використовуються при проведенні лекцій у школах, дитячих садах, бібліотеках, а також при проведенні сеансів зоотерапії на території зоопарку.

 

Проведення масових просвітніх святкових заходів є також однією з важливих форм роботи відділу науки і просвіти зоопарку. Основна мета проведення подібних заходів - збагачення дозвілля наших відвідувачів, а також екологічна просвіта та виховання не тільки дітей та юнацтва, а й дорослих відвідувачів. Саме на території зоопарку заходи екологічного виховання будуть найбільш дієвими, адже ми використовуємо не сухий академічний матеріал, а розповідаємо про живих, теплих, пухнастих, зворушливих, але, на жаль, таких вразливих годованцях зоопарку. Проведення свят, конкурсів є чудовою рекламою діяльності зоопарку, адже зоопарківські свята зазвичай широко висвітлюються ЗМІ.

 Масове просвітницьке свято в зоопарку - захід комплексний. У ході свята можуть бути задіяні вокальні та хореографічні колективи (солісти) міста, можуть проводитися вистави як професійних, так і аматорських театральних труп. Часто акторами при проведенні свят є самі співробітники зоопарку і члени гуртка юних біологів. У зоопарку створена своя костюмерна, яка періодично поповнюється новими костюмами та аксесуарами; виготовляються маски, реквізит. Учасниками свят можуть стати школярі міста і педагоги, у рамках свята часто проводяться конкурси різної тематики (конкурс малюнків, листівок, екологічних проектів, дитячих наукових робіт).

 

Крім масових свят, у Миколаївському зоопарку проводяться також екологічні просвітні акції. Проведення цих заходів дещо відрізняється від проведення традиційних масових свят у зоопарку, не вимагає довгострокової підготовчої роботи, не включає виступів творчих колективів, театралізовані вистави. Однак подібні акції користуються популярністю серед відвідувачів зоопарку, збагачують дозвілля відвідувачів, сприяють екологічній освіті дітей і дорослих. При проведенні просвітніх акцій використовуються такі форми роботи: радіоекскурсія відповідної тематики (зачитування тексту по системі гучного зв'язку зоопарку), розміщення статей на стенд «Новини зоопарку», включення в загальну екскурсію по зоопарку фрагментів відповідної тематики, проведення вікторин і конкурсів для маленьких відвідувачів, тематичне заняття в гуртку юних біологів зоопарку, перегляд відеофільму в конференц-залі зоопарку, розповсюдження листівок. У Миколаївському зоопарку проведені просвітні акції: «Свято квітучих ірисів», «День перелітних птахів», «День старожила зоопарку», «День новосела зоопарку», акція, присвячена «Року жаби», «Найгарніша тварина», «Фотокрос», «День кажана», «Зустрічаємо скунса», «Свято первоцвітів», «День бабака і його родичів» та ін. Тематичні свята проводяться як протягом одного певного дня, як, наприклад, «День амурського тигра і леопарда», так і протягом тривалого періоду, як акція, присвячена охороні первоцвітів.

Уже понад 70 років діє на території Миколаївського зоопарку гурток юних біологів. Заснований у 1937 році майбутнім директором зоопарку, а тоді науковим співробітником Ф.Г. Нічиковим, гурток і до цього дня продовжує виховувати знавців і цінителів природи. Форми роботи гуртка цікаві і різноманітні. У ході занять діти вивчають основи біології, знайомляться з особливостями зоотехнічної роботи, допомагають співробітникам зоопарку в догляді за тваринами. Гуртківці ходять на екскурсії як на території зоопарку, так і за його межами, де поповнюють свої знання про природу. Учасники гуртка юних біологів зоопарку - юні актори і ведучі - наші помічники при проведенні масових свят на території зоопарку. Ми запрошуємо в гурток активних, допитливих, що люблять природу дітей старше 12 років. З 2005 року на території зоопарку проводяться незвичайні заходи - сеанси зоотерапії для пацієнтів Центру ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Надія». Досвід показав, що подібні сеанси є одним з важливих і дієвих прийомів психокорекції, виховання, навчання, розвитку дитини. Заняття з використанням тварин можна проводити як для абсолютно здорових дітей в рамках загального навчально-виховного процесу, так і в рамках програми соціальної адаптації, розвитку, психотерапії, проведеної для дітей з соматичними та психічними порушеннями.

Проведення зоотерапевтичних сеансів на території зоопарків розширює контингент відвідувачів, служить у цілому для пропаганди діяльності зоопарку, а також є ще одним свідоцтвом важливої ??ролі тварин у житті людини. Вони допомагають нам, а ми зобов'язані захистити їх.

Співробітниками відділу науки і просвіти створюється також наочна агітація на території зоопарку (етикетки для вольєрів з тваринами, інформаційні стенди, картоплани, покажчики). Ця продукція також сприяє проведенню просвітньої роботи на території зоопарку.

 Співробітниками відділу науки і просвіти створюється також наочна агітація на території зоопарку (етикетки для вольєрів з тваринами, інформаційні стенди, картоплани, покажчики). Ця продукція також сприяє проведенню просвітньої роботи на території зоопарку.