145 років від дня народження засновника Миколаївського зоопарку

20 грудня виповнюється 145 років від дня народження засновника Миколаївського зоопарку — Миколи Павловича Леонтовича. Декілька десятиліть тому ніхто вже і не пам’ятав цього імені, але зараз всі, хто завітає до зоопарку, можуть дізнатись про долю засновника під час екскурсії, побачити гранітний барельєф, сьогодні багато міських ЗМІ висвітлили цю дату.

Микола Павлович Леонтович, міський голова Миколаєва у 1909-1917 роках, засновник Миколаївського зоопарку, народився 20 грудня 1876 року в місті Єлисаветграді (нині Кропивницький).

Навчався Микола Павлович в Імператорському училищі правознавства в Санкт-Петербурзі та в Одесі. З 1901 року проживав у Миколаєві. З 1906 року — заступник міського голови, з 1908 року — виконувач обов'язків міського голови Миколаєва. 8 квітня 1909 року він обраний міським головою на 4 роки. Переобирався міським головою до 1917 року.

За 10 років на посту міського голови Леонтович зробив багато для Миколаєва: у цей період у Миколаєві відкрилися два музеї, перший кінотеатр, перша психіатрична лікарня, був пущений перший трамвай. Під особистим керівництвом Міського голови було завершено прокладання водопроводу і каналізації, зроблена «лівнівка» — всім цим ми користуємося дотепер. Крім того, міська електростанція розширилася з 127 вольт до 220, були вимощені вулиці центру Миколаєва, відкрилася перша набережна. На особисті кошти Леонтовича була споруджена дзвіниця Касперівської церкви. Цей список можна продовжувати ще довго, але, безумовно, одним з основних досягнень Миколи Леонтовича стало створення в місті акваріума і зоопарку.

У власному домі він облаштував колекцію акваріумів — «Акваріум». Акваріуми були оснащені за останнім словом техніки того часу: мали електричні компресори, нагрівачі. Риби розміщувалися в 75 акваріумах. У колекції було понад 50 видів риб та земноводних, більше ніж 1000 екземплярів. 26 квітня 1901 року колекція була відкрита для вільного доступу.

Після революції Акваріум Леонтовича був націоналізований, а Микола Павлович став директором Миколаївського державного Акваріуму-Зоосаду. На цій посаді він працював багато років і продовжував розвивати Акваріум-Зоосад.

Подальша доля Миколи Павловича Леонтовича склалася трагічно. 28 липня 1937 року він був заарештований за купою обвинувачень: і антирадянська пропаганда, і контрреволюційна офіцерська змова та інше. Після арешту від нього відреклися рідні та близькі. Леонтовича було засуджено до 10 років в'язниці. Дата та місце його смерті невідомі…

…Багато років ім’я Миколи Леонтовича було забуте. Зараз його ім’ям названа площа біля входу в зоопарк, на ній встановлено пам’ятник. Видані книги про життя та діяльність Миколи Павловича. Нещодавно ми згадували про видану в 2006 році збірку, яка місить статтю Володимира Топчего «Мій Леонтович» та п’єсу Миколи Троянова «Завтрак у міського голови». У 2019 році вийшов друком колекційний альбом фотографій та документів, значну частину якого становлять документи, що розповідають про діяльність Миколи Павловича Леонтовича.

А Миколаївський зоопарк, справа життя Миколи Павловича, продовжує жити і активно розвиватись!

Леонтович21

Леонтович21(2)

Леонтович