Міжнародний день снігового барса

23 жовтня – Міжнародний день снігового барса (International Snow Leopard Day).
На першому Глобальному форумі зі снігових барсів та збереження екосистем, який відбувся в жовтні 2013 року, усі 12 країн, на території яких мешкають ці тварини, схвалили Бішкекську декларацію, визнаючи, що збереження снігових барсів вимагатиме не лише зусиль окремих країн. Через рік і щороку після цього 23 жовтня відзначається Міжнародний день снігового барса в пам'ять про річницю Бішкекської декларації та підвищення обізнаності про снігового барса.
Сніговий барс або ірбіс(Panthera uncia) є видом котів, що походить із гірських районів Центральної Азії. Він нагадує леопарда, але трохи менший і кремезніший. Середовище існування снігового барса в основному складається з гірських лук і пасовищ над межею лісу. В основному він полює на гірських копитних, але також полює на дрібніших тварин, таких як гризуни та птахи. Популяцію диких снігових барсів важко контролювати через недоступність місця їх проживання, але оцінки за 2003-2014 роках коливаються від 3920 до 7500 особин. Вид класифікується як вразливий і охороняється законодавством. Головною загрозою для ірбісів все ще є незаконне полювання та браконьєрство з метою прибуткової торгівлі трофеями. Проекти збереження снігового барса були створені в останні десятиліття, включаючи Глобальну програму захисту снігового барса та екосистем, яка має на меті виявити та захистити принаймні 20 здорових популяцій у всьому ареалі виду. У неволі снігові барси було успішно розведені, отримано понад 500 особин у зоопарках по всьому світу.
В зоопарках України сніговий барс представлений тільки в Миколаївському зоопарку. В нас утримується самиця Таші, яка народилася в Zoo Salzburg (Австрія) у 2013 р. До Миколаєва кішка перебралася у 2015 р. Снігові барси у Миколаївському зоопарку утримуються ще з кінця 60-тих років і по теперішній час. За весь цей період утримувалося п'ятнадцять барсів. Зафіксовано навіть випадок розмноження (у 2016 р.).

1_40