Тиждень кажанів або BatWeek

 

22_2

А ви знали, що вже почався Тиждень Кажанів, або BatWeek? Це щорічна акція, яка триває з 24 по 31 жовтня, напередодні свята Хеловіну. Це свято, з його містичними традиціями, дуже підходить для того, щоб привернути увагу до чудових, надзвичайно корисних звірят, які, на жаль, є дуже вразливими. А ще кажани потерпають від того, що в нібито цивілізованому людському суспільстві дуже часто «демонізують» тварин, які не несуть людині ніякої шкоди, а, навпаки, є дуже важливим компонентом будь-якої екосистеми.

Рукокрилі є тваринами, яких бояться і не люблять, вони через свій незвичний зовнішній вигляд і нічний спосіб життя в уяві людей пов’язані з потойбічним світом, з «нечистю». Минулого року суспільство сколихнула інформація про те, що жителька Полтави викинула 1600 кажанів з балкона восьмого поверху – більшість із них загинули. Того ж місяця у Кривому Розі живих кажанів замурували монтажною піною у віконну раму, але зоозахисники встигли їх врятувати. Ці трагічні випадки лише підсвітили проблему ставлення до кажанів. Багато хто гидує ними чи навіть ненавидить.

До такого відношення до бідолашних беззахисних тварин призвели стереотипи і недостатність інформації, яка б поширювалась серед широкого кола населення. Саме для того і проводяться такі акції, як Тиджень кажанів.

Рукокрилі, або кажани — одна з найзагадковіших й груп тварин. Їх ряд налічує понад 1400 видів, що становить приблизно 1/4 ссавців, що нині живуть. За кількістю видів рукокрилі поступаються лише гризунам. Рукокрилі – єдині ссавці у світі, пристосовані до активного польоту. Це можливо завдяки переднім кінцівкам, що перетворились на крила.

У всьому світі рукокрилі відіграють важливу роль у підтримці балансу популяцій нічних комах. Лише один кажан може спіймати сотні комах на годину, а великі колонії ловлять тонни комах щоночі, в тому числі багато видів жуків та нічних метеликів і, звичайно ж, комарів. Винищуючи велику кількість сутінкових та нічних комах, кажани відіграють важливу роль у біологічній боротьбі з комахами – «шкідниками» сільського та лісового господарства. У тропіках фруктоїдні та нектароїдні види рукокрилих відіграють роль у поширенні насіння та запиленні рослин, тим самим підтримуючи виживання тропічних лісів.

Фауна рукокрилих України включає 28 видів, вони занесені до Червоної книги і потребують охорони. Низька швидкість зростання популяцій рукокрилих (народжують лише 1- 2 дитинчат на рік), знищення природних біотопів, руйнування сховищ рукокрилих, а також негативне ставлення до них з боку людини (що іноді призводить до зумисного знищення) — все це фактори, які за останні кілька десятиліть поставили рукокрилих на межу зникнення.

Не ображайте, не вбивайте кажанів! Вони зовсім нестрашні, а, навпаки, дуже милі! Якщо кажан залетів в будинок, не лякайтесь, а обережно піймайте його і винесіть на вулицю. Взимку кажани особливо вразливі. Якщо ви знайшли кажанів під час зимівлі, можна або самостійно допомогти їм дожити до весни, поклавши спати (багато інформації є в інтернеті), або зателефонувати спеціалістам, які допоможуть звірятам (В Україні діє Український центр реабілітації рукокрилих (контакти неважко знайти в Інтернеті), спеціалісти якого завжди допоможуть з порятунком цих звірят).

На цьому тижні у нас заплановані тематичні екскурсії, під час яких ви зможете в числі інших «містичних» тварин побачити рукокрилих, які утримуються у Миколаївському зоопарку (це - єгипетські летючі собаки (Rousettus aegyptiacus), фруктоїдні мешканці Африки і Південно-Західніої Азії, знайти яких можна у вольєрі, що розташований у теплому експозиційному приміщенні відділу примати).

А також в ході наших екскурсій ви зможете дізнатись багато цікавих фактів про кажанів фауни України: як вони виглядають, де живуть, чим харчуються і, головне, як кожен з вас може допомогти цим милим і корисним тваринам!