5-11 травня 2024 року відзначається «Тиждень поширення знань про амфібій». Миколаївський зоопарк приєднується до цієї важливої еколого-просвітницької акції. Протягом тижні ми будемо пропонувати вам цікаву інформацію про амфібій та показувати, які види амфібій ви можете побачити в нашій експозиції.
Факт другий: поширення амфібій.
Амфібії - холоднокровні тварини з вологою шкірою, без твердих лусочок або інших захисних утворень, тому здебільшого поширені вони в теплому вологому кліматі. Саме у вологих тропіках і субтропіках мешкає найбільша кількість видів амфібій. При просуванні на північ і південь від тропіків, а також у гори кількість видів земноводних зменшується.
Амфібії живуть у різних екологічних умовах. Є серед них водні форми, які ніколи не виходять на сушу. Це переважно хвостаті земноводні (протеї, сирени, більшість безлегеневих саламандр, деякі тритони). Дихають вони як за допомогою зябер, так і за допомогою легенів, піднімаючись на поверхню води і заковтуючи повітря (сирени, протеї).
Більшість амфібій ведуть напівводяний спосіб життя: розмножуються і розвиваються вони у воді, в дорослому стані живуть на суші, зберігаючи зв'язок з водоймами.
Серед земноводних є види, які більшу частину свого життя проводять на деревах. Це переважно жителі вологих тропічних лісів, які і розмножуються на деревах, відкладаючи яйця у дупла та на великі листки, де збирається вода. Наші райки ведуть деревний спосіб життя, але розмножуються у водоймах. По деревах лазять за допомогою округлих присосок на пальцях, залози яких виділяють липкий секрет.
Нарешті, є земноводні, які ведуть підземний спосіб життя, риючи ходи у вологому ґрунті та рослинній підстилці. До них належать майже всі безногі амфібії.
На фотографіях, що зроблені сьогодні в Миколаївському зоопарку, ви можете побачити жабу шпоркову (Xenopus laevis).