День лемура
В останню п’ятницю жовтня на Мадагаскарі та в інших регіонах світу проводиться Всесвітній день лемура (World Lemur Day), унікальної та загадкової істоти, яка мешкає виключно на острові Мадагаскар. Лемури є справжніми живими реліквіями та символами природного багатства цього острова. День лемура проводиться для того, щоб привернути увагу до унікального виду тварин та посилити заходи щодо їх збереження. Запроваджена ця ініціатива у 2014 році на Мадагаскарі. Ініціаторами були біологи та захисники природи, які займалися вивченням та охороною лемурів.
Існує більше 100 видів лемурів, майже 95% з яких знаходяться на межі вимирання. Розміри та вага цих тварин варіюються. Найменші – це крихітні мишачі лемури, вага яких становить лише кілька десятків грамів, а розмір не більше 27 сантиметрів. Великі індрі досягають величини від 64 до 90 сантиметрів, маса яких становить від 6,5 до 9,5 кілограмів. Декілька років тому було проведене дослідження, яке виявило, що лемури менш захищені, ніж інші примати. Причиною цього є руйнування місць проживання, полювання браконьєрів. Згідно з дослідженнями, полюють на лемурів з кожним роком все частіше та агресивніше – цих приматів перепродають як домашніх тварин, а в деяких країнах вживають в їжу.
Лемурів вважають творцями лісу, адже на Мадагаскарі вони відіграють важливу роль у підтриманні балансу екосистеми, сприяють росту та розповсюдженню рослин. Лемури дуже полюбляють фрукти, але їхній шлунок не здатний переварювати насіння. Тому, коли тварини подорожують лісами, розповсюджують насіння зі своїм послідом, який діє як натуральне добриво. З цього насіння виростає безліч нових рослин, які стають домівками та джерелом їжі для багатьох інших тварин.
В Миколаївському зоопарку утримується 2 види лемурів: лемур варі чорно-білий (Varecia variegata) та лемур котячий (Lemur catta). Варі чорно-білі вже багато років поспіль успішно розмножуються, їх малеча роз’їхалась зоопарками України та Європи. Отримуючи потомство від лемурів, Миколаївський зоопарк вносить свій вклад в справу збереження цих рідкісних тварин.